Hiiumaa Militaarmuuseum
Hiiumaa Militaarmuuseum Tahkunas
Taastame militaarmaasturi GAZ-g9A

Projektist

See polnudki nii ammu, umbes seitsmekümnendatel, kui iga agronoomi, töödejuhataja või ettevõtte juhi unistuseks oli saada omale ametiautoks GAZ-69 – rahvpäraselt "Villis". See oli auto, mis PIDI igasugustes oludes käima minema ja läkski, vedas oma peremehe läbi igast porimülkast, oli lihtne ja vähenõudlik.

Tõsi, nagu enamiku vene autode juures, tööriistakomplekt ja mõned varuosad olid masinas alati olemas ning kapotti tuli tihti kergitada ja auto allagi ronida. Aga paari traadijupi abil sai auto jälle käima ja sõit võis jätkuda. Sellist autot ei toodeta enam ammu ja ringi vuramas on neid veel üksikuid.

Hiiumaa Militaarajalooselts on ammu plaanitsenud GAZ-69A taastamist. Seda tänu sellele, et on olemas enamik vajaminevaid detaile ja agregaate. Veel on inimesi, kes teavad selle auto ehitust peast ning saavad nõu ja jõuga abiks olla. GAZ-69A on "elementaarauto", mis koostatud minimaalsest hulgast detailidest, kusjuures paljud detailid ja agregaadid olid universaalsed st kasutuses ka teiste masinate – "Pobeda", GAZ-51 ja "Volga" juures.

Auto taastamine toimub õpitubade kaupa ja plaan on kevadeks masin valmis saada. Taastamistöödele on oodatud kõik huvilised. Esimene õpituba toimub 14. novembril Hiiumaa Militaarmuuseumis Tahkunas. Uudistame eksponeeritud masinaid ja soomukeid, käivitame autosid ja teeme proovisõitu ning tutvume ajalooga.

Teeme ära!

AIN TÄHISTE

Tänud

Aivo Harjak
Tõnu Suuster
Mart Eller
Peeter Toom
Jaan Brikker
Arvo Tingas
Eduard Alas
Viktor Rõbtšenko
Valdis Laid
Taimo Juhe
Magnus Leht
Sulev Vahter

 

Parimad poisid

Artur Luik
Joosep Stomma
Rene Gurejev
Mihkel Saar
Joosep Jesmin

 

Meediakajastused

Muuseumis kissellipakist soomukiteni - Äripäev 30. juuni 2010

Mina elan siin - 12. juuni 2010. ETV saade Hiiumaast (Militaarmuuseumi lõik algab 36. minutil)

Kärdla poisse haaras villisevaimustus - Hiiu Leht 5. veebr. 2010

 
Hiiumaa Militaarajalooselts                                              © Webmaster Mart Mõniste 2007-2016