Pildid

Militaarmuuseumi ekspositsion paikneb praegu peahoone viies ruumis, diislimajas ja peahoone ees õues.

Tahkuna peahoone skeem

Fuajee: Peahoonesse sisenemisel on fuajees eksponeeritud suurimad Hiiumaal olnud suurtükid: Esimese maailmasõja aegne Tahkuna 12-tolline patarei ja Teise maailmasõja aegne Kukeraba 180 mm patarei.

Foto

Fuajee: 12-tollisest suurtükist on foto ja seni ainsa säilinud detailina mürskude etteandmise vagoneti poolik telg (paremal nurgas põrandal). Keskel põrandal Vahtrepa tee äärest leitud suurtüki detail. Laual Lehtma 6-tollise suurtüki tükid (sihtimisseadme osa ja lukk). Vasakul 1941. aasta välikatel Tahkunast.

Foto

Fuajee: Hiiumaa skeemil on tähistatud põhilised sõjalised objektid 20. sajandil. Originaalsel piirivalvekasarmu mööblil on valik kiivreid.

Foto

Fuajee: Valik Teise maailmasõja aegseid rannapatareide mürske ja muid detaile. 180 mm mürsud ja laenguvutlarid on pärit Osmussaarelt. Kukeraba patarei pisemad jupid on põrandal, suuremad jupid ja toru on eksponeeritud maja ees.

Foto

Staap: Põhiliselt Teise maailmasõja aegsed eksponaadid. Sõjas osalenud hiidlaste nimekiri, mürsukastid ja -vutlarid, fotod vene ja saksa vormist.

Foto

Staap: Taga seinal kolme Hiiumaal allakukkunud nõukogude lennuki tükid, nende all lennukimootor Kõpust, betoonist õppepomm Määvlist. Ees laual Maksimi alusvankrist tehtud palgiveokäru, vasakul seinal kiivrist tehtud villkopad. Paremal piirivalvurite suusad ja toiduainete kapp Kõrgessaare kordonist.

Foto

Radariruum: Vasakul Eesti piirivalve radar (oli kasutusel samas kohas kuni 2005. aastani), keskel nõukogude radar (oli kasutusel samas majas enne Eesti piirivalve sissekolimist).

Foto

Radariruum: Kasarmunurk: reformvoodi, kapp, vormiriietus, seinal alarmkell ja häire signaalvalgusti klaas.

Foto

Radariruum: Seinal valik nõukogude piirivalve õppeplakateid, laual sidevahendid: telefonid, raadiojaamad, nende detailid. Paremal NSV Liidu piiritulba makett Kõrgessaare kordonist.

Foto

Relvaruum: Ojaküla kordonis kasutusel olnud relvahoolduslaud.

Foto

Kinoruum: Ühte piirivalvekordoni eluruumi on seatud suur ekraan ja kinotoolid (Ojakülast). Seintel koolides kasutusel olnud õppekaardid sõjasündmustest. Riiulis valik kirjandust.

Foto

Diislimaja: Piirivalvekordoni diiselgeneraator (täiesti töökorras). Samas ruumis on valik sõjaaegseid kütuse- ja õlivaate, kanistreid.

Foto

Väliekspositsioon: Muuseumi seni uhkeim eksponaat, Kukeraba 180 mm suurtüki toru, on eksponeeritud peahoone ees. Esiplaanil sama suurtükitorni detailid. Taga paremal (keldri ees) paistab nõukogude piiririba rekonstruktioon, lisandub veel okastraataed ja telefoniliin..

Foto

Väliekspositsioon: Kaitseliidu Jeep, selle taga raudtee vagonettide kopad.

Foto

Väliekspositsioon: Kaks radarimasti peahoone taga.

Viimati muudetud: 25/05/2023