Helja Kaptein
5. veebruar 2010 Hiiu Leht
Ajal, mil huviringid koolides muutuvad järk-järgult tasuliseks, leidsid militaarmuuseumi mehed, et ühildaks õige kasuliku vajalikuga – kutsuks Kärdla poisse taastama vana vene villist.
Tahkunas asuvas Hiiumaa militaarmuuseumis võib näha erinevaid autosid alates aastast 1950-1986 ja ka üht nõukaaja populaarseimat sõidumasinat, villist.
“Veel leidus meil poolteist viiekümnendate GAZ 69A, st vana villist, “puistekaubana”,” rääkis seltsi juhatuse esimees Ain Tähiste. Esimene mõte villist taastama hakata tuligi Tähistelt, kes arvas olevat poistele pasliku ameti töökojas mutrite-poltidega mässata. Ka leidub veel inimesi, kes teavad selle automargi lugu ja tunnevad sõiduriista ehitust.
Nüüd ongi ligi 15 poissi Kärdlas Mameta autotöökojas Tõnu Suusteri juhendamisel ja Aivo Harjaku abil sügisest peale villist kokku lappimas käinud. Auto oli plaanis korda saada kevadeks, kuid et huvilisi poisse nii palju kokku sai, muretseb idee autor juba praegu, et remonditöö kipub varemgi otsa saama.
“Vanaaegne mootor on algelisem ja poisid ninapidi juures, neid huvitab, nad on tublid ja töötavad innuga,” kiitis autohuvilisi poisse Suuster, kel aastakümnetepikkune autoõpetamise ja -remontimise kogemus. Kunagine nimekas ralliäss suudab nii vaimustunult ja lihtsalt mootori töö ja ehituse selgeks rääkida, et autohuviliste hulk aina kasvab. “See on tore ühistegevus ja poisse tuleb siiani juurde,” kinnitas ka Tähiste.
12aastane Sander Saar Kärdla ühisgümnaasiumi 6. klassist sõnas, et temale selline töö meeldib. “Vanaisa Moskvitši saime ka kahekesi sõitma,” rääkis poiss ja ütles, et sellest saati ongi tal tehnika vastu huvi.
KÜGi üheksanda klassi poisid Mihkel Saar ja Joosep Stomma ütlesid, et neile meeldib oma kätega algusest lõpuni midagi ära teha. “See on põnev ajaviide ja õppimise aega ei röövi, pigem on mõnus nokitsemine puhkuseks,” ütles Saar, kes on ka varem mõningal määral autodega kokku puutunud, aga mitte nii põhjalikult ning lisas: “Teeme kasulikku muuseumile ja saame ka endale teadmisi juurde.” “Selliseid tavalisi töövõtteid ja arusaamu läheb alati igal mehel elus vaja,” kinnitas ka Stomma ja märkis, et arvutiekraani taga istumine on ära tüüdanud.
Ühisgümnaasiumi 9. klassi noormees Rene Gurejev arvas, et kui ka tehnikaringis õpitut elus tarvis ei lähe, siis huvitav on töökojas ometi: “Uudne tegevus ja huvitavad, asjalikud juhendajad on kooliõpetajatele suur vaheldus,” loetles ta.
Raha tehnikaringi toetuseks saadi Leader programmist ja sellega tasutakse garaa i üür, ostetakse materjale ja puuduvaid osi. Auto tehakse küll noormeeste ja vabatahtlike abiga sõidukorda, aga see jääb ikkagi militaarmuuseumi eksponaadiks.
Viimati muudetud: 02/10/2017