Mari Hiiemäe
30. juuni 2010 Äripäev
Hiiumaa Tahkuna poolsaar on piirkond, kus Hiiumaa kirev militaarajalugu siiani kõige värvikamalt vaadeldav on. Ajastu eheduse ja esemete säilitamise eest hoolitseb Hiiumaa militaarmuuseum, kus on eksponaate nii sees kui ka väljas – vanast kissellipakist soomukiteni.
Hiiumaa militaarmuuseumil on vanust napilt vähem kui kolm aastat. Selle ajaga on ta kasvanud omanäoliseks vaatamisväärsuseks, mis köidab ka ilma suuremate erihuvideta külastajate tähelepanu. Neil, kellel on militaaria ja mineviku vastu tõsisem huvi, võib muuseumiga tutvumiseks kuluda terve päev.
“Kiiretel läbijooksjatel võib kuluda pool tundi, kuid vähemalt ühe tunni võiks muuseumi jaoks ikka varuda, sest siin on asju, mida mujal ei ole,” arvas muuseumi üks loojatest Ain Tähiste.
Objekte ja esemeid on militaarmuuseumis tõesti igasuguseid, alates mürsukildudest ning metsast leitud katkistest kiivritest kuni relvade ja soomukiteni. Suurt elevust on külastajates tekitanud lisaks ka esemed, millel militaariaga suurt pistmist polegi. “Näiteks kissellipakist on meil saanud selline minihitt, mida vaadatakse ja imestatakse, et teil selline asi olemas on,” muigas Tähiste.
Lõbusamaid eksponaate tutvustades rääkis Tähiste loo varre otsa kinnitatud kiivritest. “Kui me küsime, milleks need varred on, siis naljalt linnainimene seda ära ei arva. Hakatakse pakkuma, et see on supikatel või varred on kiivri kaevikust väljaulatamiseks. Tegelikult on selle asja nimi villkopp ja see on mõeldud kuivkäimla ehk maakeeli peldiku tühjakstõstmiseks,” rääkis Tähiste.
Kui väikesed lõbustavad asjad kõrvale jätta, siis tõeliselt uhked on militaarmuuseumi loojad oma suuremate objektide üle. “Meil on näiteks täies töökorras diislimaja koos diisligeneraatoriga ja meil on nõukogude ajast säilinud antennimastid, samuti värskelt sisustatud tsiviilkaitsevarjend. Kindlasti oleme uhked oma kahuritoru üle,” loetles Tähiste põnevamaid objekte.
Militaarmuuseumi esimene eelistus on hoida kohaliku militaariaga seotud joont. “Meil on küll ka asju, mis on lihtsalt atraktiivsed ja huvitavad, nagu näiteks kaks soomukit, aga samas seisab meil õues ka piirivalvekaater, mis täpselt sellisena piirivalve teenistuses Hiiumaa vetes kunagi ringi sõitiski. Ja näiteks piiririba on selgelt Hiiumaaga seotud asi,” selgitas Tähiste muuseumi eelistusi.
Siseekspositsiooni moodustavad viis ruumi muuseumi peamajas ning kaks kõrvalolevas diisliruumis, välialal on ekspositsioonipinnana hõivatud ligi 1000 m2. “Eks siseekspositsioonis kummitab meidki ruuminappus, nagu ka kõiki teisi muuseume, see-eest väljas ei ole piire ees,” rääkis Tähiste.
Militaarmuuseumi kõrval on leidnud külastajate hulgas sooja vastuvõtu militaarmatkad. “Sealsamas Tahkuna poolsaare otsas saab teha koos giidiga nelja kuni kuue kilomeetri pikkuse matka, et seda sõjaaegset betooni ja rauda oma käega katsuda. Saab ronida maa alla ja ka mõnda torni. Muuseumi külastus on selle hinna sees,” teavitas Tähiste.
Kõige suuremat huvi pakub militaarmuuseum inimestele, kellele sarnane teema selget äratundmisrõõmu tekitab. “Erilist huvi tunnevad muuseumi vastu meesterahvad, kes on nõukogude piirivalves teeninud. Aga siin on palju vaatamist ka poisikestele. Oleme püüdnud oma masinaid nii hoida, et nendesse saaks sisse ronida. Otse värava juures on meil üks Willys Overland, millega ennast pildistada tavatsetakse, ja soomustransportöör,” rääkis Tähiste.
Viimati muudetud: 02/10/2017