Soomusmasinad kasvatasid militaarhuvi

Foto
Esiplaanil BTR-70, tagumisel treileril BRDM-2 Kärdla ringristmikul teel Tahkuna poole.
Foto Helja Kaptein

Helja Kaptein
6. november 2007 Hiiu Leht

Teisipäeval jõudsid treileritel Hiiu saarele kaks soomusmasinat, mis kasvatasid kohe ka militaarmuuseumi külastatavust.

Hiiumaa militaarajaloo seltsi liikme Ain Tähiste sõnul on sõidukite õiged nimed soomustransportöör BTR-70 ja luuresoomuk BRDM-2. Neist esimesi toodeti Nõukogude Liidus aastatel 1969-1986 ja teisi aastatel 1962-1989.

“Soomukid on teeninud Eesti kaitseväes ja kaitseliidus ning praeguseks teenistusest maha võetud,” selgitas Tähiste. Ta lisas, et masinad on Eesti sõjamuuseumi kindral Laidoneri muuseumi vara, mis antud siinsele militaarmuuseumile tasuta vastutavale hoiule.

Teekonnal Hiiumaa militaarmuuseumi Tahkunas tegid soomusmasinaid transportivad treilerid, mida eskortis politseiauto, peatuse Kärdla ringteel. Paariminutilise seisaku käigus korraldati uutele museaalidele lühike improviseeritud vastuvõtt militaarajaloo seltsi liikmete poolt.

Soomukitega soovis selts laiendada ja mitmekesistada muuseumi väljapanekut. “Neid saab ka seespoolt uudistada,” vihjas Tähiste lisades, et esimeste päevade jooksul on seda võimalust kasutanud juba mitmed muuseumi külastajad.

Kolmandat hooaega avatud Hiiumaa militaarmuuseumi Tahkunas haldab Hiiumaa militaarajalooselts, mille asutajaliikmeteks on Heino Kerde, Arnold-Aare Kivisikk, Mart Mõniste, Jüri Pärn, Ain Tähiste ja Urmas Selirand. Seltsi peamiseks eesmärgiks on Hiiumaa sõjaajaloo uurimine, jäädvustamine, hoidmine ja tutvustamine.

Viimati muudetud: 02/10/2017