Hiiumaa Militaarmuuseum
Hiiumaa Militaarmuuseum
360 panoraamid Hiiumaa Militaarmuuseumist:

Soomuk BTR-70  *  Muuseumi fuajee

Militaarmuuseumi ekspositsion paikneb praegu peahoone viies ruumis, diislimajas ja peahoone ees õues.

FUAJEE: Peahoonesse sisenemisel on fuajees eksponeeritud suurimad Hiiumaal olnud suurtükid: Esimese maailmasõja aegne Tahkuna 12-tolline patarei ja Teise maailmasõja aegne Kukeraba 180 mm patarei.

FUAJEE: 12-tollisest suurtükist on foto ja seni ainsa säilinud detailina mürskude etteandmise vagoneti poolik telg (paremal nurgas põrandal). Keskel põrandal Vahtrepa tee äärest leitud suurtüki detail. Laual Lehtma 6-tollise suurtüki tükid (sihtimisseadme osa ja lukk). Vasakul 1941. aasta välikatel Tahkunast.

FUAJEE: Hiiumaa skeemil on tähistatud põhilised sõjalised objektid 20. sajandil. Originaalsel piirivalvekasarmu mööblil on valik kiivreid.

FUAJEE: Valik Teise maailmasõja aegseid rannapatareide mürske ja muid detaile. 180 mm mürsud ja laenguvutlarid on pärit Osmussaarelt. Kukeraba patarei pisemad jupid on põrandal, suuremad jupid ja toru on eksponeeritud maja ees.

STAAP: Põhiliselt Teise maailmasõja aegsed eksponaadid. Sõjas osalenud hiidlaste nimekiri, mürsukastid ja -vutlarid, fotod vene ja saksa vormist .

STAAP: Taga seinal kolme Hiiumaal allakukkunud nõukogude lennuki tükid, nende all lennukimootor Kõpust, betoonist õppepomm Määvlist. Ees laual Maksimi alusvankrist tehtud palgiveokäru, vasakul seinal kiivrist tehtud villkopad. Paremal piirivalvurite suusad ja toiduainete kapp Kõrgessaare kordonist.

RADARIRUUM: Vasakul Eesti piirivalve radar (oli kasutusel samas kohas kuni 2005. aastani), keskel nõukogude radar (oli kasutusel samas majas enne Eesti piirivalve sissekolimist).

RADARIRUUM: Kasarmunurk: reformvoodi, kapp, vormiriietus, seinal alarmkell ja häire signaalvalgusti klaas.

RADARIRUUM: Seinal valik nõukogude piirivalve õppeplakateid, laual sidevahendid: telefonid, raadiojaamad, nende detailid. Paremal NSV Liidu piiritulba makett Kõrgessaare kordonist.

RELVARUUM: Ojaküla kordonis kasutusel olnud relvahoolduslaud.

KINORUUM: Ühte piirivalvekordoni eluruumi on seatud suur ekraan ja kinotoolid (Ojakülast). Seintel koolides kasutusel olnud õppekaardid sõjasündmustest. Riiulis valik kirjandust.

DIISLIMAJA: Piirivalvekordoni diiselgeneraator (täiesti töökorras). Samas ruumis on valik sõjaaegseid kütuse- ja õlivaate, kanistreid.

VÄLIEKSPOSITSIOON: Muuseumi seni uhkeim eksponaat, Kukeraba 180 mm suurtüki toru, on eksponeeritud peahoone ees. Esiplaanil sama suurtükitorni detailid. Taga paremal (keldri ees) paistab nõukogude piiririba rekonstruktioon, lisandub veel okastraataed ja telefoniliin..

VÄLIEKSPOSITSIOON: Kaitseliidu Jeep, selle taga raudtee vagonettide kopad.

VÄLIEKSPOSITSIOON: Kaks radarimasti peahoone taga.

 
Hiiumaa Militaarajalooselts                                              © Webmaster Mart Mõniste 2007-2016